Comida dominicana - tych dań musisz spróbować!

Gastronomia to zdecydowanie doskonały sposób, żeby poznać kulturę odwiedzanego przez nas kraju. Comida criolla, bo tak potocznie nazywa się dominikańska kuchnia to połączenie wpływów afrykańskich, hiszpańskich i indiańskich, które smakują każdemu. Składają się na nią przede wszystkim dania z ryżu, warzyw strączkowych, dobrze doprawione mięsa, świeże ryby oraz dużo egzotycznych owoców i warzyw. Oto dominikańskie smaki, których musisz spróbować!

Comida dominicana -

Bandera dominicana

Odpowiednik polskiego schabowego z kapustą! Dominikańskie danie narodowe, oparte na białym ryżu (uwierz, że smakuje o niebo lepiej niż ten z woreczka), duszonej czerwonej fasoli, mięsa z kurczaka i sałatki z awokado (mmmm...).

 

Sancocho

Pyszna, gęsta zupa a la rosół z kurczka i wołowiny z ogromną ilością warzyw w tym kukurydzy i dyni oraz tzw. víveres  (platan, maniok, ñame) podawana z białym ryżem.


Pescados

Smażona rybka na plaży to hit w dominikańskich miejscowościach nadmoskich. Świeże ryby jak dorada czy mero, nie dość, że zdrowe to smaczne i idealne do orzeźwiającego piwa Presidente.fot.: Noticias SF


Mangú

Puree z platanów (zielonych bananów warzywnych). Dominikańskie śniadanie mistrzów, najczęściej podawane z cebulką, jajecznicą, smażonym serem oraz krążkami salami.

 

Mofongo

Puree z platanów z dużą ilością masła i czosnku ze skwarkami. Bardzo często serwowane w drewnianym moździerzu, przez co całe danie wygląda niezwykle atrakcyjnie.fot.: mamiverse.com


Moro de habichuelas/ guandules

Biały ryż gotowany z fasolą lub groszkiem (uprzednio podduszonymi). Szczególnie dobre w wersji z mleczkiem kokosowym.

 

Locrio

Danie podobne do moro, ale zamiast z warzywami strączkowymi biały ryż gotowany jest z mięsem. Można je porównać do włoskiego „risotto”.

 

Pastel en hoja

Masa z platanów z nadzieniem mięsnym lub z serem, gotowana i podawana w liściu platanowca. Najsłynniejsze pochodzą z San Pedro de Macoris. Polakom przypomina wyglądem „gołąbki”. fot.: quericavida.com


Fritos/ tostones

Smażone talarki z zielonego platana opruszone solą. Podawane z daniami głównymi lub w ramach śniadania czy kolacji z krążkami salami.

 

Yaniqueque/ Empanada

Coś na małego głoda. Empanada to dominikański pieróg. W środku znajdziesz np: mięso mielone, kurczaka, warzywa czy jajko. Yaniqueque natomiast można znaleźć w formie pierożka lub w wersji tzw. CD – samo ciasto bez nadzienia.

 

Jugos naturales

Egzotyczne owoce smakują wszystkim w każdej postaci, ale nie ma to jak wypić sok ze świeżych, soczystych owoców jak mango, marakuja, ananas, pomarańcza czy tamarindo!

 

UWAGA! Większości z tych dań nie spróbujesz niestety w hotelu typu all inclusive, gdzie dominuje kuchnia międzynarodowa. To kolejny powód, żeby wyjść poza mury kompleksu i zjeść prawdziwe dominikańskie jedzenie!

Jeśli planujesz zwiedzać Dominikanę z Pal’Caribe, gwaratujemy, że tych oraz innych dań skosztujesz na wszystkich naszych wycieczkach, szczególnie 2-tygodniowych, na których odwiedzamy różne regiony, przy okazji próbując lokalnych przysmaków jak chlebek kokosowy w Samaná czy smażona rybka w Boca Chica.