Dominikańczycy kochają słodkości, dlatego też jest tutaj wiele rodzajów dań deserowych. Większość z nich oparta jest na typowych lokalnych smakach, jak: ryż, kokos i inne tropikalne owoce, cynamon, imbir i goździki. Słodkie musi być też... naprawdę słodkie, dlatego przy degustacji warto o rozwagę jeśli chodzi o ilość. Oto kilka z moich ulubionych słodkich przysmaków z Dominikany:
Arepa – nazwa dość myląca, ponieważ słynna arepa z Wenezueli to bułka przypominająca pitę, którą wypełnia się warzywami lub mięsem. Natomiast dominikańska arepa w wersji słodkiej to ciasto z mąki kukurydzianej z rodzynkami i silnym cynamonowym akcentem, często jedzona rano w towarzystwie gęstej czekolady.
Pan de coco – chlebek kokosowy, lokalny specjał z półwyspu Samaná. Po tym jak kupiłam go zupełnie przypadkiem na przydrożnym stoisku, zakochałam się po uszy. Dla fanów słodkich wypieków oraz kokosa to będzie strzał w dziesiątkę!
Dulce (de coco, de leche, de mani etc) – bardzo słodka, zbita masa, trochę przypominająca „krówkę”. Rodzajów jest dużo: kokosowa, mleczna, z dodatkiem owoców (ananas, guayaba, mango etc), a mój faworyt to dulce de maní, o smaku orzeszków ziemnych!
Jalao – słodkie kuleczki z kokosa
z dodatkiem imbiru utwardzone karmelem; przepyszne w towarzystwie aromatycznej
dominikańskiej kawy Santo Domingo.
Arroz con leche –
ryż to jeden podstawowych elementów
dominikańskiej gastronomii, tutaj w wersji słodkiej - ryż na mleku. To pudding
zrobiony z ryżu zmieszanego z mlekiem obowiązkowo posypany cynamonem. Prosty i
smaczny deser.
Majarete - kolejny klasyk dominikańskiej gastronomii, czyli krem kukurydziany z mlekiem kokosowym, cynamonem i wanilią. Eksplozja aromatów!
–
Habichuelas con dulce –
na koniec coś co ma nie tylko smak, ale i ciekawą tradycję! Fasolka na słodko
to nic innego jak czerwona fasola zblendowana z mleczkiem zagęszczonym i
kokosowym, przyprawiona cynamonem, wanilią i goździkami oraz opcjonalnie z
dodatkiem rodzynek, batatów i mlecznych ciasteczek. Bomba kaloryczna, na którą
można sobie jednak pozwolić przynajmniej raz w roku – w Wielki Piątek! Według
tradycji tego właśnie dnia Dominikańczycy dzielą się fasolką z rodziną,
znajomymi czy sąsiadami, aby wspólnie celebrować Semana Santa (Święty Tydzień).
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.