Historia Dominikany w pigułce: Podział Wyspy Hispanioli

Wielu zadaje sobie pytanie, jak to możliwe, że na tak małej wyspie współistnieją dwie nacje i to tak różne od siebie kulturowo. Bez wątpienia jest to jeden z najciekawszych fragmentów historii Wyspy Hispanioli.

Historia Dominikany w pigułce:

W połowie XVI w. wzrasta znaczenie Anglii na Karaibach, podczas gdy Hiszpania traci powoli kontrolę nad koloniami. Zaczynają się podboje kolonii hiszpańskich – rabowanie miast, plądrowanie i niszczenie mienia. Mimo, że Santo Domingo zostaje otoczone murem obronnym, w 1586 roku miasto zostaje zdobyte przez angielskiego pirata Francisa Drake’a. Dochodzi wtedy do ogromnych zniszczeń (1/3 miasta w gruzach).

W tym samym czasie zachodnia część wyspy staje się cyklicznie atakowana przez dezerterów z Francji zamieszkujących wyspę Tortuga (północne wybrzeża Haiti). Kradną oni zwierzęta, napadają na okręty, wprowadzając chaos i zamęt. W odpowiedzi na te wydarzenia, ówczesny gubernator przeprowadza czystkę zachodniej części wyspy pod nazwą „devastaciones de Osorio”. Przenosi wszystkich ludzi na wschodnią stronę Hispanioli oraz pali miasta, nie pozostawiając Francuzom warunków do życia. Na wyludnionym terenie osiedlają się na stałe zbiedzy, którzy tworzą tam trwałą francuskojęzyczną osadę. Ostatecznie w 1697 roku dochodzi do zawarcia układu (w Rijswijk) między Anglią, Hiszpanią i Francją. Ustalony zostaje między innymi podział wyspy na wschodnią-hiszpańską i zachodnią-francuską. Anglia natomiast deklaruje się ukrócić korsarstwo.

Tak wygląda geneza zróżniowania kulturowego Hispanioli, która z biegiem czasu coraz bardziej się nasilała, do tego stopnia, że dziś między Haiti a Dominikaną więcej jest różnic niż podobieństw, poczynając od języka, religii, rasy, a kończąc na mentalności i stylu życia. Skomplikowana sytuacja polityczno-społeczna wyspy po dziś dzień jest tematem wielu debat i gorących polemik zarówno na szczeblu lokalnym jak i międzynarodowym.

Zobacz także:

19 Października 2020

Najpiękniejszy region Dominikany?

20 Sierpnia 2020

Jacy są Dominikańczycy? (VIDEO)

14 Sierpnia 2020

Dominikańskie słodkości!