Baseball dla zielonych - tłumaczymy reguły gry!

Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale szybko stał się najbardziej popularnym sportem również na Karaibach. Zespoły z Dominikany, Wenezueli czy Portoryko co roku walczą o największe trofeum – zwycięstwo w Mistrzostwach Karaibów (Serie del Caribe). Ale o co tak naprawdę chodzi w tej grze? Jaka jest idea baseballu? Dziś Twoje wątpliwości zostaną w końcu rozwiane!

Baseball dla zielonych -

W Europie, w tym w Polsce, o baseballu nie mówi się zbyt wiele. Inne sporty opanowały nasz kontynent do reszty i wydaje się, że nie ma już miejsca na żaden inny sport. Dla wielu zasady baseballu są skomplikowane, a mecze – długie i nudne. I fakt faktem ciężko jest oglądać sport, którego się nie rozumie; zamiast przyjemności otrzymujemy wtedy ból głowy i frustrację. Z jakiegoś jednak powodu ta dyscyplina jest niezwykle popularna w Ameryce Północnej i Środkowej, dlatego warto zgłębić jej tajniki. Dziś postaramy się choć przybliżyć Ci jej magię i kto wie - może nawet staniesz się jej nowym fanem?


BASEBALL NA KARAIBACH

Baseball narodził się najprawdopodobniej w Stanach Zjednoczonych, choć jego korzeni upatruje się też w Anglii. Na Karaiby przedostał się podczas amerykańskich interwencji militarnych i szybko stał się najbardziej popularnym sportem, a nawet częścią kultury krajów basenu Morza Karaibskiego: Kuby, Dominikany czy Portoryko. Dziś karaibscy bejsboliści grają w czołowych drużynach MLB (Major League Baseball - największej amerykańskiej ligi baseballu), jak New York Yankees czy Boston Red Sox, gdzie są jednymi z najlepszych i najlepiej opłacanych zawodników

Do Dominikany baseball dotarł na początku XX w., a szczególny wkład w jego rozwój przypisuje się tzw. cocolos (anglojęzyczni Afrokaraibowie z okolicznych wysp), którzy przybyli do Dominikany do pracy na plantacjach trzciny cukrowej. San Pedro de Macoris – miejscowość, wokół której skupiała się ich społeczność – do dziś uważane jest za matkę najbardziej utalentowanych dominikańskich bejsbolistów. Najbardziej znani na świecie gracze z Dominikany to: Robinson Canó, Pedro Martínez, David Ortiz, Alex Rodríguez (dominikańskiego pochodzenia), a najlepsze dominikańskie zespoły to: Tigres de Licey, Águilas Cibaeñas i aktualni mistrzowie – Gigantes del Cibao. 

A teraz czas wytłumaczyć sobie na czym polega baseball!


PODSTAWOWE ZASADY GRY

Zacznijmy od początku. Mecz baseballu polega na starciu dwóch drużyn (dla ułatwienia nazwiemy je sobie drużyną A i drużyną B). Każda z nich spełnia podczas meczu zarówno rolę strony atakującej (próbującej zdobyć punkty), jak i broniącej się (przeszkadzającej drużynie przeciwnej zdobycie punktów). Drużyny spełniają te role naprzemiennie - kiedy drużyna A jest w ataku, drużyna B jest w obronie itd. 

Zapoznajmy się teraz z podstawowymi pojęciami – pozycjami zawodników i rolą każdego z nich. Aby było nam łatwiej najpierw rzućmy okiem na boisko: 


Boisko ma kształt diamentu i podzielone jest na tzw. infield (pole właściwe) i outfield (zapole) - patrz zdjęcie 1. Infield to kwadrat, na którego wierzchołkach znajdują się bazy: patrząc od prawej – baza pierwsza, baza druga, baza trzecia oraz ostatnia – baza domowa (home). W pobliżu ostatniej bazy znajduje się stanowisko łapacza (catcher) oraz pałkarza (bateador), a naprzeciwko nich (w środku kwadratu) stanowisko miotacza (pitcher) - patrz zdjęcie 2. Tych trzech zawodników stanowi niejako podstawę całej rozgrywki, od nich bowiem zaczyna się każda nowa „runda”. 

W ataku jest pałkarz (na początku jeden, ale wraz z rozwojem gry może być ich więcej). Jego rolą jest właściwe odbicie piłki rzuconej przez miotacza i zdobywanie kolejnych baz aż do osiągnięcia bazy domowej – wtedy jego drużyna otrzymuje punkt. 

W obronie jest zawsze 9 zawodników: miotacz, łapacz, pierwszy bazowy, drugi bazowy, trzeci bazowy i shortstop będący w infieldzie oraz 3 zapolowych będących w outfieldzie. Ich rolą jest utrudnianie zawodnikom ataku zdobywanie baz m.in, poprzez doprowadzanie ich do outów (wykluczenia z gry). 


JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?

(4 przykładowe rozegrania)

Miotacz rzuca piłkę do łapacza. Ma to zrobić tak, żeby pałkarz nie mógł jej wybić. Utrudnieniem jest to, że piłka musi mieścić się w granicach tzw. strike zone, prostokątnego pola (pokazanego na zdjęciach poniżej). Jeśli miotacz pomyli się 4 razy (4x rzuci piłkę poza strike zone), pałkarz przechodzi na pierwszą bazę „z automatu” i zaczyna swój „bieg” do bazy domowej. 

Przed rzutem:

Po rzucie (literka K po lewej stronie strike zone przedstawia trasę piłki - wybicie poza strefą):


Jeśli natomiast miotacz rzuci piłkę 3 razy prawidłowo (czyli w obrębie strike zone), ale pałkarz nie zdoła jej odbić, oznacza to out - pałkarz musi opuścić boisko. 

Trzeci scenariusz - pałkarz odbija kijem piłkę rzuconą w prawidłowy sposób przez miotacza. Po takiej sytuacji pałkarz rzuca kij i biegnie jak najszybciej do pierwszej bazy, aby ją zaliczyć. Jeśli tego dokona, pozostaje mu dotarcie do 3 kolejnych baz, aby zdobyć punkt dla swojej drużyny, co oczywiście nie będzie prostym zadaniem, bo obrona (drużyna przeciwna) będzie robiła wszystko, żeby mu to utrudnić. Na pole wchodzi też kolejny pałkarz drużyny atakującej i to on będzie teraz walczyć z miotaczem o przejście na pierwszą bazę. 

Najlepszym jednak z możliwych scenariuszy dla drużyny atakującej jest tzw. jonrón, kiedy pałkarz wybija piłkę tak daleko przed siebie, że znajduje się ona poza polem, a więc też poza zasięgiem obrony. Wtedy pałkarz może przejść spacerkiem przez wszystkie bazy i dotrzeć od razu do bazy końcowej, zdobywając punkt dla drużyny. Wygląda to tak:


To jedne w podstawowych zasad baseballu obrazujące ideę tego sportu, który gromadzi na stadionach rocznie miliony ludzi. Zawsze pod koniec roku w Dominikanie, Portoryko, Kolumbii, Panamie i innych krajach karaibskich odbywają się krajowe zawody, które wyłonić mają najlepsze lokalne drużyny. Następnie reprezentują one swoje kraje w Mistrzostwach Karaibów (Serie del Caribe) na przełomie stycznia i lutego. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej nt. zasad baseballu polecamy poniższy filmik:-----------------------------------

Materiały:

zdjęcie główne - dailynewsday.com

mlb.com.pl

deportesinc.com/investigacion-deportes-inc/latinos-en-mlb-2019/