Santo Domingo, stolica Dominikany. Czy warto?

Miasto kontrastów. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Jeśli zastanawiasz się czego możesz się po nim spodziewać, czytaj dalej!

Santo Domingo, stolica Dominikany.

Santo Domingo to stolica Dominikany i zarazem największe jej miasto, a tak naprawdę ogromna prowincja podzielona na 7 gmin. Łącznie z Distrito Nacional* zamieszkuje je ok. 3 miliony mieszkańców, czyli ok. 1/3 dominikańskiej populacji. Z turystycznego puntu widzenia - miasto traktowane po macoszemu, daleko mu do statusu często odwiedzanej La Habana, która jest turystycznym „must see” podczas wyjazdów na Kubę. A Santo Domingo niczego nie brakuje by być dominikańskim „must see”. Dlaczego?

Historia. Santo Domingo nasycone jest fascynującą historią Dominikany od czasów prekolumbijskich po czasy nowożytnie. Miejsce to było świadkiem najważniejszych wydarzeń, które ukształtowały ten kraj, pamięta uciemiężenie tutejszych plemion, świetność hiszpańskiej kolonii, jej upadek, inwazję haitańską, walki o niepodległość oraz długie lata dyktatury Rafaela Trujillo.

Kultura i sztuka. Zdecydowana większość dominikańskich artystów mieszka i tworzy w stolicy kraju. Dotyczy to zarówno piosenkarzy i muzyków, jak i aktorów czy artystów sztuk plastycznych. Santo Domingo to największy dostęp do koncertów, sztuk teatralnych, wystaw i wernisaży czy też ulicznej ekspresji artystycznej.  Tutaj odbywa się też większość dużych wydarzeń kulturowych.

Codzienne życie. Nie ma lepszego miejsca by zaobserwować głęboko rozwarstwioną strukturę dominikańskiej społeczności. Ekstrawaganckie życie najbogatszych, zmagania o utrzymanie wyższego standardu przez średnią klasę, życie „z dnia na dzień” najuboższych. Tu zobaczysz jak spędzają wolny czas, co jedzą, gdzie pracują, jakie mają marzenia, jaka jest ich mentalność, w co wierzą.

Natura. Natura w mieście? Dokładnie tak! Santo Domingo zaskakuje dużą ilością pięknych parków pełnych tropikalnej fauny i flory, jaskiń, jezior czy podwodnych lagun. To idealna opcja na obserwacje przyrody, spacer w cieniu egzotycznej natury czy piknik. Można tam zobaczyć osoby uprawiające sport, rodziny spędzające wspólnie czas wolny czy też sesje zdjęciowe korzystające w pięknej scenerii.

Z powodu swojej różnorodności i mnogości atrakcji, Santo Domingo to miejsce, które można zwiedzać i zwiedzać… A teraz konkrety.

Stare Miasto, tzw. Zona Colonial (przez miejscowych zwane La Zona/El Conde) to perełka nie tylko na skale Dominikany, ale i obu Ameryk. Znajdują się tutaj najstarsze zachowane budowle z czasów kolonialnych, to tutaj mieściło się bowiem „centrum dowodzenia” hiszpańskiej korony w tej części świata. Będąc tutaj oddychasz nie tylko historią, ale kulturą, sztuką i dominikańską bohemą. Starówka często odwiedzana jest przez mieszkańców Santo Domingo, jako miejsce spotkań towarzyskich na placach i w przytulnych parkach, w klimatycznych barach i ekskluzywnych restauracjach. Usłyszysz tu wesoły gwar ludzi, karaibską muzykę graną przez ulicznych artystów, zrelaksujesz się w klimatycznym patio, skosztujesz wyśmienitego dominikańskiego rumu z malutkiej lokalnej fabryki, zapalisz wysokiej jakości tabaco. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki – odwiedzisz wystawy i wernisaże ukryte w budynkach z XVI wieku.

Malecón, niekończąca się promenada przy Morzu Karaibskim to idealne miejsce do popołudniowych spacerów lub na kolację z widokiem na turkusowe morze. Dla Dominikańczyków to miejsce do uprawiania sportów przy orzeźwiającej morskiej bryzie i romantycznych spotkań zakochanych. Świeżo odnowiony Malecón staje się coraz większą atrakcją, szczególnie dzięki dostępowi do morza i bliskiej odległości od Starego Miasta. Zawsze znajdzie się tutaj miejsce oddalone od tłumów, gdzie podziwiać można wyjątkowe kolory zachodów słońca. Tutaj poznasz też historię dyktatury Tujillo, który przywłaszczył sobie ten kraj na 31 lat.

Teleferico, czyli kolejka linowa to jeden z najbardziej innowacyjnych rodzajów transportu publicznego. Mimo, że wybudowana była w celach czysto praktycznych, aby ułatwić dotarcie do centrum miasta osobom mieszkającym w Santo Domingo Este i Santo Domingo Norte, jest to też ciekawy punkt turystyczny, dzięki któremu z lotu ptaka można poczuć klimat typowego dominikańskiego barrio**. To tutaj zaobserwować można życie „zwykłego Dominikańczyka” skoncentrowane wokół miejsca zamieszkania. Oznacza to hałas, chaos, wszechobecną muzykę, duży ruch na wąskich uliczkach, gdzie piesi walczą o przejście na drugą stronę, a haitańscy sprzedawcy ciągną wózki pełne tropikalnych owoców w poszukiwaniu klientów. Typowe barrio to jedna wielka rodzina, to ludzie, którzy żyją dniem dzisiejszym próbując korzystać z życia „tu i teraz”.

Centrum Distrito Nacional pokazuje Santo Domingo jako nowoczesną metropolie z wieżowcami, galeriami handlowymi, hotelami biznesowymi i ekskluzywnymi dzielnicami mieszkaniowymi. Zobaczysz tu większą dbałość o czystość i porządek, sprawnie działający transport publiczny z autobusami miejskimi i metrem oraz kupisz luksusowe produkty znanych marek. Tu znajdują się budynki rządowe, w tym ogromny Palacio Nacional, pałac prezydencki oraz kompleks Plaza de la Cultura z Teatrem Narodowym, Biblioteką Narodową oraz ciekawymi muzeami.  

Los Tres Ojos przynależący do parku narodowego Mirador del Este to przykład dżungli w mieście, na który składają się trzy podziemne laguny ukryte w jaskiniach oraz czwarte jezioro otoczone tropikalną roślinnością, w którym obcuje ptactwo i ryby, a do którego dostać się można jedynie drewnianą tratwą. Miejsce to zaskoczy każdego, ponieważ tworzy silny kontrast ze swoim miejskim otoczeniem. Stalagmity i stalaktyty, nietoperze i turkusowe jeziorka - wewnątrz poczujesz się jak w scenerii z filmu o Tarzanie i z pewnością zapomnisz o tym, że znajdujesz się w kilku milionowym mieście.

* odrębna jednostka administracyjna, która potocznie zwana jest „centrum Santo Domingo”, tutaj mieści się Stare Miasto, Malecón, budynki rządowe, najbogatsze dzielnice etc.

** dzielnica typu fawela

 

Santo Domingo to nasz dom. Tu mieszkamy, tu znajduje się też centrum operacyjne Pal’Caribe. Nie bez powodu jedną z naszych flagowych wycieczek jest właśnie jednodniowa wycieczka do Santo Domingo (link do oferty). Podczas niej pokazujemy pełny obraz stolicy Dominikany, opowiadamy o historii, kulturze, dominikańskiej mentalności i strukturze społecznej, czujemy zapachy, słyszymy dźwięki, odkrywamy smaki, obserwujemy, po to by zrozumieć i poczuć to miasto. Santo Domingo z Pal’Caribe to nie suche fakty, ale podróż przez wszystkie zmysły oraz historie z życia wzięte opowiedziane przez capitaleño, rodowitego Dominikańczyka ze stolicy.

Uwaga! Z małymi prywatnymi grupami wchodzimy też w głąb barrio, żeby od wewnątrz poczuć klimat dzielnicy.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o nas i o tym, jak mieszka się w Santo Domingo to zapraszamy do przeczytania wywiadu, którego udzielaliśmy dla Caribeya Blog - "Roztańczeni tropikiem".


 


Zobacz także:

19 Października 2020

Najpiękniejszy region Dominikany?

20 Sierpnia 2020

Jacy są Dominikańczycy? (VIDEO)

14 Sierpnia 2020

Dominikańskie słodkości!