Santo Domingo, stolica Dominikany. Czy warto?

Santo Domingo to ogromna prowincja podzielona na 7 gmin, w której łącznie z Dystryktem Narodowym zamieszkuje ponad 3 miliony mieszkańców, czyli ok. 1/3 dominikańskiej populacji. Z turystycznego puntu widzenia - miasto traktowane po macoszemu, daleko mu do statusu często odwiedzanej Hawany, która jest turystycznym „must see” podczas wyjazdów na Kubę. A Santo Domingo niczego nie brakuje by być jedną z największych dominikańskich atrakcji turystycznych. Dlaczego?

Santo Domingo, stolica Dominikany.

HISTORIA. Santo Domingo nasycone jest fascynującą historią Dominikany od czasów prekolumbijskich po czasy nowożytnie. Miejsce to było świadkiem najważniejszych wydarzeń, które ukształtowały ten kraj, pamięta uciemiężenie tutejszych plemion, świetność hiszpańskiej kolonii, jej upadek, inwazję haitańską, walki o niepodległość oraz długie lata dyktatury Rafaela Trujillo.

KULTURA I SZTUKA. Zdecydowana większość dominikańskich artystów mieszka i tworzy w stolicy kraju. Dotyczy to zarówno piosenkarzy i muzyków, jak i aktorów czy artystów sztuk plastycznych. Santo Domingo to największy dostęp do koncertów, sztuk teatralnych, wystaw i wernisaży czy też ulicznej ekspresji artystycznej.  Tutaj odbywa się też większość dużych wydarzeń kulturowych.

CODZIENNE ŻYCIE. Nie ma lepszego miejsca by zaobserwować głęboko rozwarstwioną strukturę dominikańskiej społeczności. Ekstrawaganckie życie najbogatszych, zmagania o utrzymanie wyższego standardu przez średnią klasę, życie „z dnia na dzień” najuboższych. Tu zobaczysz jak spędzają wolny czas, co jedzą, gdzie pracują, jakie mają marzenia, jaka jest ich mentalność, w co wierzą.

NATURA. Natura w mieście? Dokładnie tak! Santo Domingo zaskakuje dużą ilością pięknych parków pełnych tropikalnej fauny i flory, jaskiń, jezior czy podwodnych lagun. To idealna opcja na obserwacje przyrody, spacer w cieniu egzotycznej natury czy piknik. Można tam zobaczyć osoby uprawiające sport, rodziny spędzające wspólnie czas wolny czy też sesje zdjęciowe korzystające w pięknej scenerii.

Z powodu swojej różnorodności i mnogości atrakcji, Santo Domingo to miejsce, które można zwiedzać i zwiedzać… A teraz konkrety.

Stare Miasto, tzw. Zona Colonial (przez miejscowych zwane La Zona/El Conde) to perełka nie tylko na skale Dominikany, ale i obu Ameryk. Znajdują się tutaj najstarsze zachowane budowle z czasów kolonialnych, to tutaj mieściło się bowiem „centrum dowodzenia” hiszpańskiej korony w tej części świata. Będąc tutaj oddychasz nie tylko historią, ale kulturą, sztuką i dominikańską bohemą. Starówka często odwiedzana jest przez mieszkańców Santo Domingo, jako miejsce spotkań towarzyskich na placach i w przytulnych parkach, w klimatycznych barach i ekskluzywnych restauracjach. Usłyszysz tu wesoły gwar ludzi, karaibską muzykę graną przez ulicznych artystów, zrelaksujesz się w klimatycznym patio, skosztujesz wyśmienitego dominikańskiego rumu z malutkiej lokalnej fabryki, zapalisz wysokiej jakości tabaco. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki – odwiedzisz wystawy i wernisaże ukryte w budynkach z XVI wieku.

Malecón, niekończąca się promenada przy Morzu Karaibskim to idealne miejsce do popołudniowych spacerów lub na kolację z widokiem na turkusowe morze. Dla Dominikańczyków to miejsce do uprawiania sportów przy orzeźwiającej morskiej bryzie i romantycznych spotkań zakochanych. Świeżo odnowiony Malecón staje się coraz większą atrakcją, szczególnie dzięki dostępowi do morza i bliskiej odległości od Starego Miasta. Zawsze znajdzie się tutaj miejsce oddalone od tłumów, gdzie podziwiać można wyjątkowe kolory zachodów słońca. Tutaj poznasz też historię dyktatury Tujillo, który przywłaszczył sobie ten kraj na 31 lat.

Teleferico, czyli kolejka linowa to jeden z najbardziej innowacyjnych rodzajów transportu publicznego. Mimo, że wybudowana była w celach czysto praktycznych, aby ułatwić dotarcie do centrum miasta osobom mieszkającym w Santo Domingo Este i Santo Domingo Norte, jest to też ciekawy punkt turystyczny, dzięki któremu z lotu ptaka można poczuć klimat typowego dominikańskiego barrio (dzielnica mieszkalna niższej klasy społecznej). To tutaj zaobserwować można życie „zwykłego Dominikańczyka” skoncentrowane wokół miejsca zamieszkania. Oznacza to hałas, chaos, wszechobecną muzykę, duży ruch na wąskich uliczkach, gdzie piesi walczą o przejście na drugą stronę, a haitańscy sprzedawcy ciągną wózki pełne tropikalnych owoców w poszukiwaniu klientów. Typowe barrio to jedna wielka rodzina, to ludzie, którzy żyją dniem dzisiejszym próbując korzystać z życia „tu i teraz”.

Centrum Distrito Nacional pokazuje Santo Domingo jako nowoczesną metropolie z wieżowcami, galeriami handlowymi, hotelami biznesowymi i ekskluzywnymi dzielnicami mieszkaniowymi. Zobaczysz tu większą dbałość o czystość i porządek, sprawnie działający transport publiczny z autobusami miejskimi i metrem oraz kupisz luksusowe produkty znanych marek. Tu znajdują się budynki rządowe, w tym ogromny Palacio Nacional, pałac prezydencki oraz kompleks Plaza de la Cultura z Teatrem Narodowym, Biblioteką Narodową oraz ciekawymi muzeami.  

Los Tres Ojos przynależący do parku narodowego Mirador del Este to przykład dżungli w mieście, na który składają się trzy podziemne laguny ukryte w jaskiniach oraz czwarte jezioro otoczone tropikalną roślinnością, w którym obcuje ptactwo i ryby, a do którego dostać się można jedynie drewnianą tratwą. Miejsce to zaskoczy każdego, ponieważ tworzy silny kontrast ze swoim miejskim otoczeniem. Stalagmity i stalaktyty, nietoperze i turkusowe jeziorka - wewnątrz poczujesz się jak w scenerii z filmu o Tarzanie i z pewnością zapomnisz o tym, że znajdujesz się w kilku milionowym mieście.

Stolica Dominikany jest miejscem tak różnorodnym, że nie sposób jednoznacznie jej zdefiniować. Jedno jest jednak pewne - jest to idealna opcja dla tych, którzy chcą poznać dominikańską kulturę i historię oraz przyjrzeć się z bliska życiu Dominikańczyków. Ci, którzy lubią zwiedzać, poznawać, doświadczać i czuć prawdziwą atmosferę odwiedzanych zakątków, w Santo Domingo przeżyją wiele niezapomnianych i inspirujących chwil!KUP E-BOOK!
za jedyne 49,99 zł