Dominikana - kraina wodospadów

Jesteś poszukiwaczem przygód? Fanem egzotycznej flory i wodnych atrakcji? Zapraszamy Cię więc do rajskiej krainy dominikańskiej dżungli i ukrytego w niej magicznego świata kaskad i wodospadów. Czeka tu na Ciebie mnóstwo emocji, ale i relaks wśród otaczającej Cię zewsząd soczystej zieleni.

Dominikana -

Wodospady znajdziemy w większości regionów Dominikany, jednak wiele z nich nie zostało jeszcze zagospodarowanych pod względem turystycznym (brak wytyczonych szlaków czy usług przewodnictwa), stąd dostęp do tych miejsc dla przeciętnego podróżnika może być utrudniony. Poniżej przedstawiamy więc 6 kaskad, do których każdy może dostać się bez większych problemów. Znajdziesz je w 3 prowincjach: Monte Plata, La Vega i Samaná.


MONTE PLATA

Zaledwie godzinę drogi od stolicy Dominikany Santo Domingo mieści się królestwo rzek i kaskad. To idealna opcja na jednodniową podróż w głąb Dominikany, gdzie w otoczeniu zieleni i plantacji egzotycznych owoców i warzyw, poznasz nietkniętą masową turystyką Dominikanę. Wszystko to bez oczekiwania, kolejek, tłumów turystów - tylko Ty i natura. Podczas wyprawy możesz zobaczyć dwa saltos: Salto Alto (zdj. 1) i Salto de Socoa (zdj. 2). Sam spacer wśród tropikalnej dżungli i dziko rosnącej roślinności będzie niesamowitym doświadczeniem, natomiast piękne kaskady będą niczym wisienka na torcie! Po każdej wędrówce warto oczywiście skorzystać z kąpieli u stóp wodospadu, a zaraz potem zrelaksować się słuchając szumu spadającej wody.


JARABACOA 


Jarabacoa, mieszcząca się w prowincji La Vega, od wielu lat znana jest, szczególnie wśród miejscowych, z mglistych, górskich pejzaży i rześkiego powietrza, które zapewniają ochłodę i relaks w otoczeniu wiecznie zielonych wzgórz (więcej o tym regionie dowiesz się TUTAJ). A z tamtejszych gór wypływa niezliczona ilość rzek, które na wielu odcinkach tworzą osławione na cały kraj wodospady. Najbardziej znanymi są Salto Baiguate (zdj. 1) i Salto Jimenoa (zdj. 2) - jeśli jesteś miłośnikiem natury, z pewnością zrobią na Tobie ogromne wrażenie! Aby je zobaczyć możesz skorzystać z wycieczki zorganizowanej - na miejscu działa dużo biur podróży. W samej miejscowości warto spędzić kilka dni i nacieszyć się jego niezwykłym klimatem.


SAMANÁ 


Salto el Limón (zdj. 1), znajdujący się na półwyspie Samaná to bez wątpienia najbardziej znany dominikański wodospad. Prowadzi do niego wiele tras (bardziej lub mniej uczęszczanych), a wykonać je można pieszo lub konno; ci, którzy wybiorą drugą wersję, mogą liczyć na usługę przewodników prowadzących konie. Podróż do wodospadu trwa (w zależności od trasy) ok. 30-40 minut. Po niej objawi nam się jedna z największych atrakcji półwyspu - bardzo wysoka (ponad 50 metrów), pięknie położona kaskada. Drugim, lecz mniej znanym wodospadem jest Salto Río los Cocos (zdj. 2), który zlokalizowany jest ok. 15 min. od stolicy regionu – Santa Barbara de Samaná. Aby się do niego dostać warto skorzystać z GPS oraz, jak to bywa w miejscach niekomercyjnych, z pomocy lokalnych mieszkańców.