Taniec i muzyka z Dominikany - MERENGUE

Dominikana, jak przystało na kraj karaibski, żyje muzyką i tańcem. Można to poczuć już po przylocie, kiedy na lotnisku, przy pierwszej napotkanej osobie, zdajemy sobie sprawę jak przesiąknięci muzyką są Dominikańczycy. Zdawać by się mogło, że już po samym sposobie chodzenia Dominikańczycy zdradzają swoje umiłowanie do tańca. Dlaczego tak jest? Z czego to wynika?

Taniec i muzyka z Dominikany  -

Dominikańczycy to natury niezwykle radośni i optymistyczni ludzie. Kochają się śmiać, spotykać w gronie znajomych, śpiewać i tańczyć! Muzyka jest ważną i nieodłączną częścią ich życia - w sklepie, na ulicy, w domu i w pracy, dosłownie wszędzie usłyszeć można popularne tropikalne rytmy: bachatę, merengue, salsę czy dembow

Ponadto naród dominikański to ciekawa mieszanka trzech kultur. W ich żyłach płynie krew prekolumbijskich przodków z plemienia Taino, Hiszpanów oraz Afrykańczyków. Każdy z tych elementów wpłynął na ukształtowanie tożsamości narodowej Dominikańczyków, a przez to na rozwój muzyki i tańca w tym kraju. Najlepszym tego przykładem jest MERENGUE – autochtoniczny rytm dominikański, który łączy w sobie wspomniane wcześniej kultury za pośrednictwem trzech podstawowych instrumentów: tambory, güiry oraz gitary (lub akordeonu w wersji folklorystycznej)

muzycy merengue na dominikańskiej starówce


Historia

Według tradycji pierwsze merengue zostało odśpiewane po wygranej bitwie w Talanquera w 1844, kiedy to Dominikańczycy, tuż po odzyskaniu niepodległości, po raz kolejny odparli atak Haitańczyków. Taka symbolika oraz późniejsze promowanie tego rytmu przez dyktatora Trujillo, wyjaśnia tak silne zakorzenienie się merengue w kulturze dominikańskiej i wyparcie wcześniej bardzo popularnej muzyki i tańca zwanego „tumba”. Od połowy XIX wieku, mimo początkowego sprzeciwu wyższej klasy społecznej, merengue zaczęło królować na salonach i tak po dziś dzień króluje w klubach, w domach, na ulicy i w sklepach, będąc nieodłączną częścią kultury dominikańskiej. 


Jak brzmi merengue?

Merengue to niezwykle radosny i energiczny gatunek muzyczny, idealny do zabawy aż do białego rana (o ile ciało nam na to pozwoli!). Nie sposób przy nim nie zatańczyć - nogi same prowadzą nas na parkiet, gdzie wystarczy kilka kroków, by dobrze się bawić! Jednymi z najbardziej cenionych wykonawców merengue są: Johnny Ventura, Wilfrido Vargas, Eddy Herrera, Sergio Vargas czy też Hermanos Rosario. Posłuchaj jak brzmi merengue!Jak się tańczy merengue?

Krok podstawowy merengue nie jest skomplikowany i polega na przenoszeniu ciała z jednej nogi na drugą. Najważniejszym elementem tego tańca jest "wahadłowy" ruch bioder (szczególnie u kobiet!), który sprawia, że merengue jest niezwykle zmysłowe. Styl tańczenia merengue zależy od charakteru człowieka, relacji między partnerami oraz okazji! W wersji klasycznej, tańczonej do dystyngowanej orkiestrowej muzyki, jest zazwyczaj bardziej eleganckie, a partnerzy utrzymują miedzy sobą stosowną odległość. Tańczone spontanicznie na plaży czy na imprezie przez osoby, które się znają bywa bardziej swobodne, w luźniejszym trzymaniu. Zobacz jak wygląda merengue!A teraz w wersji folklorystycznej! A rekord Guinessa w największej ilości par tańczących merengue zdobyła oczywiście DOMINIKANA! Zobacz również:

Taniec i muzyka z Dominikany - BACHATA