Życie w Dominikanie: plusy i minusy

Coraz więcej Polaków zastanawia się nad przeprowadzką do ciepłych krajów, w tym również do Dominikany. Zmiana miejsca zamieszkania nie jest jednak łatwą decyzją, szczególnie jeśli chodzi o kraj tak odległy i różniący się kulturowo od europejskich cywilizacji. Dziś zbieramy dla Was najważniejsze "za i przeciw" życia w Republice Dominikańskiej w nadziei, że ułatwią Wam ostateczną decyzję o przeprowadzce.

Życie w Dominikanie:

PLUSY

Pogoda - słońce przez cały rok

Obcokrajowców zdecydowanie najbardziej przyciąga do Dominikany jej tropikalny klimat. Trudno się temu dziwić, w końcu każdy z nas marzy o życiu w miejscu, gdzie lato nigdy się nie kończy. Wyspa Hispaniola leży zaraz pod zwrotnikiem Raka, a więc w strefie klimatu równikowego. Oznacza to wysokie temperatury przez cały rok (średnia temperatura to 26 stopni Celsjusza). Pora deszczowa przebiega tutaj łagodnie, a dzięki położeniu i korzystnym prądom morskim huragany rzadko przechodzą przez wyspę Hispaniolę (ostatnim był huragan George w 1998 roku).

Lifestyle - karaibski styl życia

Życie na luzie, bez ciągłej gonitwy i stresu, wśród uśmiechniętych i życzliwych osób - to brzmi jak wspaniały przepis na szczęście! Dominikańczycy doskonale wiedzą, jak czerpać z życia pełnymi garściami. Na co dzień tryskają energią i optymizmem, zarażając wszystkich dookoła siebie. Tutaj nauczysz się korzystać z życia, delektować najmniejszymi rzeczami oraz mieć więcej dystansu do świata i samego siebie. Żyjąc w Dominikanie dostarczysz sobie więcej uśmiechu i radości z codziennych chwil oraz staniesz się bardziej otwarty/a na innych ludzi. 

Nieruchomości - wysoki standard, niskie ceny

W Dominikanie od wielu lat prężnie rozwija się rynek nieruchomości, oferujący całą gamę mieszkań i domów pod wynajem i kupno. Ponieważ Dominikańczycy posiadają duże rodziny, większość mieszkań ma standardowo 3 pokoje i dwie łazienki oraz osobną kuchnię z jadalnią i salonem. Ceny nie są wygórowane, szczególnie dla obcokrajowców ze strefy dolara i euro, choć trzeba brać pod uwagę to, że w miejscowościach turystycznych, np. Bavaro czy Dominicus, ceny są oczywiście odpowiednio wyższe.MINUSY

Koszty życia - za jakość życia trzeba zapłacić

W Dominikanie pieniądze nie tylko oznaczają status, ale przede wszystkim zapewniają standard i komfort życia. Można tutaj żyć jak w prawdziwym raju, jeśli ma się pieniądze, żeby zapewnić sobie podstawowe warunki, tj.: dobre ubezpieczenie zdrowotne, mieszkanie w dobrej dzielnicy lub na zamkniętym osiedlu, porządną szkołę prywatną dla dzieci, samochód etc. Bez tego zdanym się jest na to, co oferuje państwo: kolejki w placówkach zdrowia i niskie pokrycie kosztów leczenia, niskiej jakości kształcenie w szkołach publicznych, niezorganizowany transport miejski itp. Weź to pod uwagę, jeśli masz ograniczony budżet. 

Bezpieczeństwo - wyższa przestępczość w porównaniu do Europy

Należy pamiętać, że Dominikana, podobnie jak inne kraje Ameryki Łacińskiej, boryka się z problemem bezpieczeństwa. Dochodzi tu do kradzieży, włamań i napadów na tle rabunkowym. Temat ten jednak wiąże się z poprzednim punktem, ponieważ mieszkając w lepszej dzielnicy, mając samochód i zachowując podstawowe środki ostrożności, możesz uniknąć wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji oraz zaoszczędzić sobie zmartwień.

Praca dla obcokrajowca - ograniczony rynek pracy

Obcokrajowiec chcący wkroczyć na dominikański rynek pracy musi posiadać wizę o pracę lub rezydencję oraz (w większości przypadków) znać język hiszpański. Niskie wynagrodzenia (średnia ok. 28,000 pesos) oraz fakt, że najlepiej płatne stanowiska zarezerwowane są dla Dominikańczyków, sprawiają, że większość obcokrajowców utrzymuje się na podstawie dochodu z zagranicy, pracy zdalnej lub pracy nieformalnej w turystyce. Osoby z rezydencją mogą również rozważyć założenie własnej działalności.